- Objavljeno: 08.07.2025.
Preliminarni rezultati koordiniranih inspekcijskih nadzora turističke predsezone i sezone
Od 12. svibnja do 29. lipnja obavljeno je ukupno 3.260 inspekcijskih nadzora
U razdoblju od 12. svibnja do 29. lipnja, u sklopu koordiniranih inspekcijskih nadzora turističke predsezone i sezone, inspektori Državnog inspektorata obavili su ukupno 3.260 nadzora te obuhvatili 859 objekata diljem Hrvatske.Inspekcijske nadzore provode: turistička, sanitarna, tržišna, poljoprivredna, fitosanitarna, veterinarska, građevinska inspekcija, inspekcija rada (u području radnih odnosa i zaštite na radu), vodopravna inspekcija, inspekcija zaštite prirode i okoliša, rudarska inspekcija te inspekcija opreme pod tlakom.
„Uz temeljitu pripremu, analizu prošlogodišnjih rezultata i procjenu rizika, nadzorne aktivnosti na obali započeli smo početkom svibnja. Kao i prethodnih godina, inspekcijski nadzori tijekom predsezone i sezone provode se koordinirano, u suradnji četiri ili više nadležnih inspekcija. Cilj je doprinijeti uspješnoj realizaciji turističke sezone kroz suzbijanje nelegalnog rada, zaštitu radnika i njihovih prava te kontrolu sigurnosti hrane. Za utvrđene nepravilnosti koje predstavljaju jasno kršenje zakonskih propisa, nužno je primijeniti zakon i poduzeti odgovarajuće mjere. Istovremeno, za nepravilnosti za koje zakon predviđa mogućnost ispravka, ostavlja se rok za njihovo otklanjanje. Uspjeh turističke sezone treba se temeljiti na poštivanju prava, odgovornom poslovanju i pružanju usluga visoke kvalitete.".“ rekao je glavni državni inspektor dr. sc. Andrija Mikulić komentirajući rezultate nadzora.
Od ukupno 3.260 obavljenih nadzora, u 1.292 slučaja (39,63 %) nisu utvrđene povrede propisa, dok je u preostalih 1.968 nadzora (60,37 %) utvrđeno ukupno 3.626 različitih povreda propisa.
Sukladno ovlastima iz članka 73. Zakona o Državnom inspektoratu, u 878 slučajeva (24,21 %) gdje su utvrđene povrede, inspektori su primijenili načelo oportuniteta, odnosno omogućili su ispravak nepravilnosti u zadanom roku.
Za ostale utvrđene nepravilnosti, inspektori su nadležnim sudovima podnijeli 71 optužni prijedlog za pokretanje prekršajnih postupaka, donijeli 259 prekršajnih naloga, a u 29 slučajeva prekršajnim nalogom oduzeta je protupravno stečena imovinska korist. Također, naplaćene su 1.353 kazne na mjestu počinjenja prekršaja.
Najčešće povrede propisa koje su utvrdili turistički inspektori odnose se na neispunjavanje propisanih minimalnih uvjeta u pogledu uređenja i opreme objekata.
Sanitarna inspekcija je, među ostalim, utvrdila kako djelatnici nemaju položen tečaj zdravstvenog odgoja, ne provode se interne kontrole mikrobiološke čistoće i uzorkovanja hrane, ne provodi se sustav samokontrole temeljen na HACCP principima, uvjeti pripreme hrane su nehigijenski te nije uspostavljena interna sljedivost hrane životinjskog podrijetla.
Inspekcija rada u području radnih odnosa utvrdila je nekoliko slučajeva u kojima radnici nisu bili prijavljeni na obvezno mirovinsko osiguranje prije početka rada, kao i nezakonit rad državljana trećih zemalja te nevođenje evidencije o radnom vremenu sukladno propisima.
Najviše upravnih mjera inspekcije rada u području zaštite na radu odnosilo se na: privremeno udaljavanje radnika s mjesta rada zbog nepodnošenja dokaza o osposobljenosti za rad na siguran način, zabranu korištenja neispravnih sredstava rada i osobne zaštitne opreme, neprovođenje praktičnih vježbi evakuacije i spašavanja.
Tržišna inspekcija utvrdila je sljedeće nepravilnosti: neisticanje maloprodajnih cijena i uvjeta prodaje, neisticanje obavijesti o načinu podnošenja prigovora potrošača, obavljanje neregistrirane djelatnosti od strane fizičkih osoba, povrede vezane uz isprave o stanju robe te nepoštivanje Odluka o izravnim mjerama kontrole cijena (npr. neisticanje dodatne cijene, neisticanje vizualne identifikacijske oznake).
Poljoprivredna inspekcija utvrdila je prisutnost hrane koja nije bila označena u skladu s praksom poštenog informiranja potrošača, hranu bez deklaracije na hrvatskom jeziku, nemogućnost utvrđivanja sljedivosti proizvoda te zlouporabu oznaka zemljopisnog podrijetla.
Najčešće povrede propisa iz nadležnosti inspekcije zaštite okoliša odnosile su se na: neuspostavljanje i neoznačavanje spremnika za odvojeno skladištenje otpada nazivom i ključnim brojem, neodvajanje reciklabilnog i biootpada iz kuhinja, neosiguravanje propisane obrade otpada putem ovlaštenih osoba uz odgovarajuću dokumentaciju te nepravilnosti u načinu skladištenja otpada.
Fitosanitarni inspektori tijekom izvještajnog razdoblja proveli su i preglede na štetni organizam brzog sušenja masline i na azijsku strizibubu. Nisu utvrđeni vidljivi simptomi ciljnih štetnih organizama.
Koordinirani inspekcijski nadzori nastavljaju se i nadalje na području cijele Republike Hrvatske.